Урок "Дієслово



Тема.   Дієслово
Мета. Повторити та поглибити знання учнів про дієслово.
Формувати вміння розрізняти дієслова серед інших частин мови. Розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, логічне мислення, зв'язне мовлення. Виховувати любов до рідного краю, повагу до світлого образа поета Т.Г. Шевченка, патріотичні почуття.
Обладнання: вишиванки (портрет Т.Г. Шевченка, «Заповіт»), книга «Кобзар», плакат з зображенням дерева, паперові пташки, макет об'ємної пташки, картки, ілюстративний матеріал, звукозаписи, таблиці «Частини мови», «Дієслово», тлумачний словник, картки для складання прислів'я.
ХІД УРОКУ
I.             Організаційний момент.
-              Сьогодні на уроці ми будемо з вами:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно, плідно працювати.
II.            Повідомлення теми і завдань уроку.
-              Сьогодні ми розпочинаємо вивчення великої теми про одну з
відомих частин мови, яку ми вивчали в попередніх класах.
Спробуйте вгадати її:
Дію виконати може І в роботі допоможе. Треба з ним завжди дружити, З ним нам веселіше жити.
-              Що це за частина мови? (Дієслово) (Вивішую картку)
-              Так, сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про цю частину мови в 2-3 класі, його граматичні ознаки, будемо удосконалювати навички розрізняти дієслова серед інших частин мови.

III. Мотивація навчальних досягнень учнів.
1. Проблемна ситуація (робота з деформованим текстом).
-              Ви зрозуміли про що він? Чому?
-              Люта зима заморозила деякі слова, але ось ці малюнки, ваша творча уява і ті знання, які ви маєте про дієслово, допоможуть
вам     «розморозити» їх.  Тож давайте  будемо  маленькими чарівниками і попрацюємо ручками-чарівними паличками.
Лютує зима... люта Зима.... холодом та морозом.... дерева снігом.....   гілки крижаною корою.
-              Порадьтесь   тихенько   між   собою   і   напишіть   відповідні
дієслова. (Діти працюють в парах)
-              Давайте перевіримо.
-              Навіщо  нам  потрібно  вивчати  дієслово-одну  із  основних частин мови?
(Для того, щоб наша мова була багата, красива, мелодійна...)
IV. Актуалізація опорних знань. 1. Фронтальне опитування.(На дошці таблиця)
-              Пригадайте, які частини мови вже вивчили?
-              А тепер скажіть, що ви знаєте про дієслово?
(- На які питання відповідає дієслово?
-              Яким членом речення виступає?
-              З якою частиною мови найчастіше пов'язане?

-              Назвіть граматичні ознаки дієслова.  (Час,  число, неозначена форма)
-              А тепер давайте  переконаємося в тому,  що  правильно  все пригадали.
-              Відкрийте підручники на с.    і прочитайте його (один учень
вголос). - 2 оцінки.
*    ЦІКАВО ЗНАТИ. За частотою вживання дієслово займає друге місце після іменника і має вдвічі менше, ніж іменник, слів.

V.           Каліграфічна хвилинка.
Діти записують      в зошитах   дату, класна робота, тему уроку. (Звертаю увагу на поставу дітей)
-              Як пишеться слово дієслово?
-              Сьогодні на уроці ми пропишемо велику та малу літеру С с та буквосполучення    игн   ал
-              Назвіть, які з'єднання в цих буквосполученнях.
-              Утворіть слово, з'єднавши ці буквосполучення. (Сигнал)
-              Діти, це словникове слово. Запам'ятайте його правопис. (Звертаю увагу на ненаголошений [и])
-              Запишіть цей рядок.
Словникова робота
-              Що таке сигнал?
-              Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте це слово?
(Сигнал регулювальника, світлофора, машини)
-              Який буває сигнал? (Тривожний, гучний, голосний)
-              А зараз послухайте, яке визначення дає нам тлумачний словник. (Учениця читає...)
-              Складіть речення з цим словом.
-              Послухайте моє речення. Запишіть його в зошиті. (Викликаю до
дошки учня.)
В порту з корабля пролунав голосний сигнал.
-              Визначте головні та другорядні члени речення. (Оцінка)
-              Розберіть речення за частинами мови. (Оцінка)
-              Доберіть спільнокореневі слова до слова сигнал, що вони. були різними частинами мови. (Сигнал, сигнальний, сигналити)
-              Запишіть ці слова, визначте спільний корінь. (Оцінка)
-,
VI.          Повторення та закріплення вивченого про дієслово.
1. Робота за підручником. (Впр. 78)
а) усний опис малюнка.
-              Опишіть зображене, добираючи слова, які передають боротьбу різних сил природи. Розгляд малюнка.
-              Звучить музика. Діти уважно слухають, закривши очі.
-              Висловіть свої думки з приводу побаченого і почутого...
-              Доберіть відповідні дієслова до іменників:
Хмара (що зробила?)... (насунула).
Блискавка........               .....(вдарила)

Дерево               ....„...(похилилося).
Море   (штормить).
(Записують ці речення в зошитах, на дошці), б) вірш Т.Г.Шевченка
-              А тепер послухайте, як передає ці почуття Т.Г. Шевченко у
своєму вірші. (Читання вірша)
-              Які дієслова ви почули? (Криє, стогне, виє)
-              Запишіть ці рядки у зошит. (Списування тексту)
-              Назвіть дієслова, що римуються. (Криє-виє)
-              В якому значенні вони вжиті? (В переносному).
-              Зверніть увагу на останню букву.
-              Скільки звуків вона позначає? Чому?
-              Зробіть звуко - буквений аналіз слова криє. (З коментуванням з місця) ОЦІНКА
2.            Визначення дієслів у тексті.
-              Хто такий Т.Шевченко?
-              Що ви про нього знаєте?
-              Послухайте уривок з його вірша і назвіть дієслова: Щовесни, коли тануть сніги,
І на рясті засяє веселка, Повні сил і живої снаги Ми вшановуєм пам'ять Шевченка.
-              Які дієслова ви почули. Назвіть
3.            Бесіда про Кобзаря.
-              Чому   саме   навесні   ми   вшановуємо   про   нього   пам'ять?
(Народився 9 березня 1814 року)
Наш  народ  вшановує  пам'ять  про  поета-мислителя  у картинах, вишивках. (Показ зразків)
Майже в кожній оселі є   книга «Кобзар», яку в народі називають вічною, біблією українського народу.
-              Які твори Шевченка ви знаєте?
-              Хто   може   прочитати   його   вірш?   (Учениця   читає   вірш. ОЦІНКА)
Куди б не закидала доля поета, він завжди пам'ятав про свою рідну Україну.
-   Діти, любіть і ви нашу Батьківщину, як любив її поет.    Адже, велика Україна складається з маленьких мальовничих куточків.
Ваша маленька Батьківщина - це м. Суми. Воно є обласним центром. В цьому році відзначається..... років Сумській області, тому вся молодь бере участь у краєзнавчій вікторині «Сумщина». Ви, напевно, також знайомі з нею.
4.            Вибірковий диктант.
-              Послухайте вірш і визначте дієслова:
Мій рідний край, Сумщино дорога!
Люблю я милуватися тобою,
І чути, як шепоче річка Псел Про твою велич та величну вроду.
-              Назвіть дієслова, запишіть їх у зошит. (Учень пише на дошці.
ОЦІНКА)
5.            Встановлення зв'язку дієслова з іменником (Асоціативний кущ)
-              З якою частиною мови найчастіше пов'язане дієслово?
-              Доберіть дієслова до іменника пташка,
V.           Домашнє завдання.
(Технологія «Сам собі вчитель»)
VI.          Підсумок уроку.
-              Яку частину мови ми повторювали?
-              Що називається дієсловом?
-              Діти, скажу вам по секрету, що за вами спостерігала пташка щастя, яка прилетіла зі своїми пташенятами. На крильцях цих пташенят напишіть з пам'яті ті дієслова, які ви добирали до іменника пташка. (Пишуть)
-              А зараз погляньте на цей зимовий дуб-символ міцності, мудрості, довголіття.
-              Нехай наші пташенята звеселять його, щоб швидше прийшла весна.(Прикріплення пташенят на дерево)
-              Заспіваємо пісню про цю чарівну пташку.
-              Визначте дієслова в приспіву.

Комментариев нет:

Отправить комментарий